Menu

Využití kondenzátorů v dnešní době

13.12.2016 - Nezařazené

Slovo kondenzátor se v poslední době začíná objevovat jako náhrada klasických akumulátorů například v autech. Jak vůbec funguje a proč by se vůbec měl nahradit se dozvíte za okamžik.

Kondenzátor je pasivní elektronická součástka, jejíž základní vlastností a funkcí je uchovávat elektrický náboj. Kondenzátorů se vyrábí několik druhů, například keramické, fóliové, svitkové, elektrolytické a pro elektro – automobilový průmysl důležité superkondenzátory.

Samotný princip kondenzátoru je prostý. Mezi dvěma vodivými deskami oddělenými izolantem (dielektrikem) se při přivedení napětí na elektrody vytvoří elektrické pole a nakumuluje se zde elektrický náboj. Záporný na + a kladný na -.

Kladné a záporné ionty jsou při nulovém napětí formovány v dielektriku nahodile, teprve při přivedení napětí na elektrody kondenzátoru se začnou tvořit rozdíly napětí a opačné náboje se přitahují. Tím se rozdělí anionty a kationty na dvě elektrody a vzniká tak rozdíl napětí mezi jeho elektrodami, tedy zdroj elektrické energie schopný dodávat elektřinu zpět do obvodu.

Dalo by se tedy říct, že kondenzátor je něco jako akumulátor.

Proč tedy použít kondenzátor namísto baterií pro automobil?

Hlavními výhodami jsou nízká hmotnost, díky které se auto značně odlehčí, a teoreticky neomezený počet nabíjecích cyklů. Jsou schopny dodávat velký proud, což se hodí zejména při akceleraci, naopak při brždění se energie zase zpátky rekuperuje a tím se kondenzátory nabíjí. Mají však značné nevýhody. Největší je asi jejich cena, která by se však mohla při dalším vývoji snížit, mají také na svou kapacitu velké rozměry, což se dá také zdokonalením výrobních technologií zlepšit. Co se však zlepšit nedá, je průběh její vybíjecí charakteristiky. Zatímco baterie je schopna dodávat téměř do poslední 1/10 kapacity napětí o konstantní hodnotě, napětí kondenzátoru při vybíjení začne klesat ihned, jakmile z něj začneme brát elektrický proud. I tenhle problém se dá vyřešit, ale na to je zapotřebí další spousta elektroniky.

 

 

Poskytují však asi jen 1/10 energie, kterou byl schopen dodat akumulátor o stejné hmotnosti.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *